Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
SIO w praktyce – zadania do końca roku szkolnego
zdjecie_aktualnosci
Edukacja z wojskiem. Komunikat Minister Edukacji
zdjecie_aktualnosci
Nieobowiązkowe prace domowe - jak wspierać samodzielną naukę uczniów?


ARCHIWALNE | MEiN podpisał rozporządzenie zmieniające termin ferii zimowych!
zdjecie_aktualnosci

 

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nim ferie zimowe w tym roku szkolnym odbędą się dla wszystkich uczniów w całym kraju w tym samym termie - od 4 do 17 stycznia 2021 r., czyli zaraz po przerwie świątecznej.

 

Dodatkowe dni wolne od zajęć ustalane przez dyrektora 

W rozporządzeniu znalazły się również zapisy dotyczące dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Nowe przepisy wskazują, że ustalone przez dyrektora szkoły lub placowki dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2020/21 mogą być zmienione, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. W przypadku zmiany tych terminów dyrektor niezwłocznie informuje o tym nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Łączny wymiar dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycno-wychowawczych pozostaje bez zmian. 

 

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie i zawodowe

Rozporządzenie wprowadziło także zmiany, które pozwalają na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego uczestnikom kwalifikacyjnych kursów zawodowych, które kończą się nie później niż na tydzień przed terminem egzaminu. 

Rozporządzenie obowiązuje od 30 listpada 2020 r.

30 listopada 2020 r., to również termin, od którego obowiązują przepisy rozporządzenia przedłużającego naukę zdalnę do 3 stycznia 2021 r.

Rozporządzenie z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ponadto:

  • wprowadziło możliwość realizacji zajęć sportowych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych sportowych i mistrzostwa sportowego, oddziałach sportowych i oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych na podstawie programów szkolenia "z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych". 
  • umożliwia prowadzenie zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
  • umożliwia prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy.
  • zapewniło uczniom branżowych szkół I stopnia będącym młodocianymi pracownikami możliwość odbywania praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.

Ponadto w okresie ograniczenia funkcjonowania szkół, szkoła podstawowa oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej wciąż będzie zobowiązana do prowadzenia działalności opiekuńczej dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób reali- zujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczęszczają- cych do klas I–III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I–III szkoły podstawowej. Rozporządzenie wprowadziło zapis, który zobowiązuje rodziców dziecka, którzy chcą korzystać z opieki o zawnioskowanie do dyrektora szkoły o objęcie ich dziecka opieką.

Podstawy prawne:

28-11-2020

ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Kabacki Dukt 18/7
 
Telefony

logo