Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
Nowe zaświadczenie o niekaralności z KKR – czy każdy nauczyciel musi przedłożyć?
zdjecie_aktualnosci
Co w KRI piszczy?
zdjecie_aktualnosci
Kształcenie dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy w roku szkolnym 2024/2025 – rozporządzenie zmieniające zostało opublikowane


Do czego AI nie służy. Przewodnik dla nauczycieli
zdjecie_aktualnosci

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało kolejny poradnik związany ze sztuczną inteligencją. W pierwszej części MEiN podjęło temat ChatGPT, w nowym porusza kwestię kreatywności SI.

 

Wyzwania dla współczesnej szkoły

W dzisiejszym świecie jedyną stałą wydaje się nieustanna zmiana. Kompetencje, które nabywamy w szkole i życiu dorosłym, dezaktualizują szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Zjawisko to wynika z gigantycznego przyrostu nowych informacji w krótkim czasie. Stąd też naszym celem jest zrozumienie, które kompetencje stają się kluczowe w kontekście szybko zmieniających się realiów edukacyjnych.

Sztuczna inteligencja a kreatywność

Według modelu 4K kluczowymi umiejętnościami są: kreatywność, komunikacja, krytyczne myślenie i kooperacja. Kreatywność była dotychczas uznawana za kompetencję typowo ludzką, ale jej definicja, w związku z rozwojem badań nad generatywną sztuczną inteligencją, znów staje się przedmiotem debaty, również w kontekście edukacyjnym.

W przewodniku „Do czego AI nie służy” autorzy zastanawiają się nad kreatywnością dużych modeli językowych, podejmują się etyczno-moralne aspekty korzystania z nich oraz prezentują wskazówki dla nauczycieli. Ostatni rozdział skupia się na przykładach niepożądanych zachowań użytkowników AI w szkole oraz definiuje zagrożenia związane z wdrażaniem rozwiązań AI w edukacji.

Materiały

Przewodnik Do czego AI nie służy

 

Źródło: www.mein.gov.pl

 

29-11-2023

 

ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Kabacki Dukt 18/7
 
Telefony

logo